Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył zasłużonym Polonusom odznaczenia państwowe

09-26-2013

Na uroczystości rozdania odznaczeń obecni byli m.in. szef MSZ oraz ambasador Schnepf Na uroczystości...
Prezydentowi towarzyszyła małżonka Anna Komorowska (z lewej) Prezydentowi...
Warto pracować na rzecz Polonii Warto pracować na...

24 września 2013 roku w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia przedstawicielom społeczności polskiej w Stanach Zjednoczonych.

Zadeklarował też poparcie dla idei budowy pomnika „Ratującym-Ocaleni”, którym Żydzi ocaleni z Zagłady wyrażą wdzięczność Polakom, którzy ich ratowali.

Na spotkanie przybyło około 180 gości, w tym ośmiu odznaczonych wraz z bliskimi. Hymn Polski zaśpiewali światowej sławy śpiewacy operowi: Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała, Edyta Kulczak. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP otrzymał urodzony w Częstochowie, zamieszkały w Nowym Jorku, Holocaust survivor i filantrop, Zygmunt Rolat.

Jest on inicjatorem i sponsorem ok. 50 projektów w Polsce związanych z dziedzictwem polskich Żydów i dialogiem polsko-żydowskim (sponsor Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i przewodniczący Połnocnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum).

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski został wręczony Tomaszowi Wojdakowskiemu, który od 1983 roku przebywa na emigracji w USA.

Wcześniej aktywny opozycjonista na Wybrzeżu, kurier dostarczający prasę związaną z KOR oraz książki NOWej z Warszawy do Gdańska. Następnie z działaczami z Warszawy zorganizował przerzut pism w skrytkach w pociągu, bez konieczności podróżowania.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego została uhonorowana Wanda Łopuch, aktywna propagatorka Polski oraz polskich regionów zwłaszcza w dziedzinie międzynarodowego outsourcingu. Obecnie sprawuje funkcję prezesa Global Sourcing Council.

Ks. Tadeusz Bocianowski, aktywny współorganizator najstarszej w USA Parady Pułaskiego w Cheektowaga oraz gospodarz weekendów dla dzieci z Polski z Fundacji „Porozumienie bez Barier” został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Ks. Bocianowski wspiera działalność wszystkich organizacji polonijnych w Buffalo, udostępniając sale parafialne podczas uroczystości polonijnych i patriotycznych. Jest również współorganizatorem koncertów polskich artystów oraz dyżurów konsularnych.

Pani Stefania Chełkowska otrzymała z rąk Prezydenta Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w działalności polonijnej i społecznej oraz za osiągnięcia w pracy na rzecz osób niewidomych i słabo widzących w Polsce.

Pani Walentyna Janta-Połczyńska (z domu Stocker), z powodu stanu zdrowia, nie odebrała Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi RP. Będzie on uroczyście wręczony w późniejszym terminie. Pani Walentyna urodziła się we Lwowie.

W 1940 r. skierowana została do tworzącego się sekretariatu Premiera i Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Współpracowała również z gen. Władysławem Andersem, który oddelegował ją w randze podporucznika kontaktowego do pracy przy dowództwie wojsk amerykańskich w okupowanych Niemczech.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Krystyna Dura, która od wielu lat wspiera w Nowym Jorku najwybitniejszych polskich artystów operowych, co miało szczególne znaczenie w początkach światowej kariery Mariusza Kwietnia i Piotra Beczały – obecnie gwiazd Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Ponadto pani Dura jest promotorem polskiej sztuki kulinarnej, a restauracja prowadzona przez panią Krystynę pełni funkcję nieformalnego miejsca spotkań środowisk artystycznych, w szczególności miłośników muzyki klasycznej.

Podczas tej samej uroczystości Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski wręczył Odznakę Honorową Bene Merito, za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej pani Henryce Volker i panu Michałowi Mrożkowi.

Pani Eryka Volker od blisko trzech dekad jest aktywna i oddana polskiej społeczności w Nowym Jorku. Jest partnerem Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku w dziedzinie opieki konsularnej.

Pan Michał Mrożek, poza bogatą karierą zawodową – aktualnie Dyrektor Wykonawczy Citibank North America – od początku był zaangażowany w kampanię promującą postać Jana Karskiego, którego był studentem. Brał aktywny udział w działalności fundraisingowej, organizacji wystawy poświęconej Karskiemu, przyznania Medalu Wolności J. Karskiemu, a także wydaniu książki „Story of a Secret State”.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
04-04-2020
WDOWY
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com