Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Festiwal odbywa się...

W Nowym Jorku trwa 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele

11-09-2018

Od 6 listopada w Nowy Jorku odbywa się jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele. Festiwal od dwudziestu lat organizuje organizacja New York Dance & Arts Innovations. Dyrektor festiwalu Marian Żak opowiada w rozmowie z „Białym Orłem” o tym wielkim, muzycznym święcie.

Kto w tym roku występuje podczas festiwalu?

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku i jego otwarcie odbyło się w tym reprezentacyjnym miejscu. Gwiazdą wieczoru była Magdalena Filipczak, która jako skrzypaczka odnosi wiele sukcesów międzynarodowych. W ubiegłym roku dołączyła do programu muzyki kameralnej Perlman. Ta światowej sławy skrzypaczka wystąpiła w towarzystwie znakomitej chińskiej pianistki Alice Chenyang Xu, która jest absolwentką Curtis Institute. Alice jest laureatką Stypendium Prezydenta Dorothy Hinton-Congleton Memorial, laureatką drugiej Międzynarodowej Nagrody Pianistycznej w Missouri, trzeciej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. II Seilera w Niemczech oraz laureatką stypendium Yamaha.

A jakie jeszcze niespodzianki czekają na festiwalowych widzów podczas kolejnych festiwalowych dni?

16 listopada o godz. 20 koncert pt. „New Vision” zaprezentuje The Four Corners Ensemble (4CE), który został założony w celu promowania nowej muzyki i różnorodności kulturowej. Marzeniem wykonawców z tego zespołu jest wprowadzanie nowej muzyki i kultywowanie różnorodności poprzez tworzenie doskonałych doznań koncertowych dla publiczności. W zespole występują: Shuying Li, Merryl Neille, Joshua Anderson, Seohee Min Arianna Dotto i Joachim Angster. Wszyscy to wspaniali artyści z różnych krajów połączeni pasją muzyczną. Podczas tego występu odbędą się trzy premiery kompozycji nagrodzonych w konkursie ogłoszonym przez The Four Corners Ensemble. To będzie wielką atrakcją tego wieczoru.

A czy w festiwalu jest jakiś polski akcent muzyczny?

Tak, w gronie znakomitych artystów zaprezentuje się Nicholas Alexander Kaponyas, amerykańsko-polski pianista urodzony w 1999 roku. W maju 2016 r. Nicholas zdobył pierwszą nagrodę w konkursie pianistycznym Mannes Prep, a następnie zagrał w recitalu zwycięzców. W listopadzie 2016 r. Nicholas wygrał także Konkurs Concerto Mannesa, który pozwolił mu na wykonanie pierwszej części III Koncertu fortepianowego Beethovena z Mannes Prep Philharmonic w maju 2017 r. z Michaelem Adelsonem jako dyrygentem. Obecnie Nicholas Kaponyas studiuje grę na fortepianie u Eteri Andjaparidze w Mannes School of Music. To wielki talent pianistyczny. Wystąpi również Aneta Kosin, artystka z Łodzi. Będą mogli państwo podziwiać plakaty związane tematycznie z muzyką. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Warszawie, Paryżu i Meksyku.

Gdzie jeszcze będą odbywały się spotkania w ramach festiwalu?

Kolejne dwa wieczory odbędą się w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie. Tam zaprezentujemy dwóch architektów, którzy są również artystami. Bolek Ryzinski zaprezentuje Wayward Cube. Natomiast swoje fotografie przedstawi Ahmed Wafik, architekt z Egiptu. Oprawa muzyczna będzie dziełem Lim Trio z Krakowa z Łukaszem Wrońskim z Nowego Yorku. Lim Trio wystąpi w składzie: Renata Borucka – skrzypce, Magdalena Pluto – Wiolonczela, Krystian Joworz - Fortepian. Gościnnie wystąpi Katarzyna Joanna Sperczyńska. Na Greenpoincie również odbędzie się pokaz Teatru Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. Zaprezentuje on przedstawienie pt. „Zwycięstwo Kobiet”, zrealizowane na podstawie sztuki teatralnej Henryka Cioczka (pod tym samym tytułem) ukazującej problemy polskich kobiet lekarek, które jako emigrantki pod koniec XIX wieku, pierwsze w historii USA rozwijają lecznictwo i medyczną działalność naukową za oceanem, udowadniając wielki heroizm, zawodową determinację i niezależność płci. Autor sztuki teatralnej „Zwycięstwo Kobiet” Henryk Cioczek jest polskim lekarzem na stałe zamieszkałym w Stanach Zjednoczonych, promującym z dużym zaangażowaniem polską kulturę, polskich artystów i swój rodzinny Lublin w środowisku polonijnym i amerykańskim. Przed teatrem wystąpi też „urocza katastrofa” – Charming Disaster – muzyczny duet wywodzący się z Brooklynu, utworzony w 2012 roku przez Ellię Bisker i Jeffa Morrisa.

Festiwal co roku dostarcza publiczności mnóstwa wrażeń…

Każdy wieczór festiwalowy jest inny. To daje możliwość uczestniczenia z nową technologią we wszystkich imprezach festiwalowych. Są wieczory dla melomanów, są wieczory dla studentów, są wieczory dla plastyków czy fotografików, dla fanów jazzu, kabaretu czy teatru. Myślę, że wachlarz różnorodnych imprez jest imponujący.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska


Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie New York Dance & Arts Innovations (www.nydai.org)

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com