Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Program Global...

Global Entry już nie dla nowojorczyków

02-08-2020

Departament Bezpieczeństwa Narodowego (Homeland Security) zawiesił prawo nowojorczyków do ubiegania się o członkostwo w programach typu Trusted Traveler. Należy do nich na przykład program Global Entry, dzięki któremu pasażerowie mogą szybciej przechodzić odprawę i omijać kolejki na lotniskach.

Zawieszenie w prawach dotyczy zarówno tych mieszkańców stanu Nowy Jork, którzy chcą odnowić swoje członkostwo, jak i tych, którzy dopiero chcą aplikować. Zakaz nie ma wpływu na status członków, którzy już posiadają przywilej w ramach np. Global Entry.

Powód? Obowiązujące od grudnia 2019 roku prawo „zielonego światła”, zgodnie z którym osoby nieudokumentowane mogą ubiegać się w stanie Nowy Jork o prawo jazdy. Nie muszą przy tym okazywać „social security”, a jedynie paszport czy prawo jazdy z innego kraju.

Władze federalne mówią, że zgodnie z nowym prawem urząd imigracyjny i służby celne nie mają dostępu do bazy danych DMV w stanie Nowy Jork. Aby otrzymać członkostwo w programach typu Trusted Traveler, trzeba spełnić wiele wymagań, w tym przejść szczegółowe sprawdzenie pod względem historii kryminalnej, jak i rozmowę kwalifikacyjną. Bez możliwości otrzymania danych od DMV władze federalne nie mogą sprawdzić, czy kandydat się kwalifikuje.

Decyzja zapadła zaledwie dzień po tym, jak w orędziu do narodu, prezydent Donald Trump potępił miasta-sanktuaria, do których należy Nowy Jork.

Radio Rampa

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
04-04-2020
WDOWY
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com