Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Ponad 550 osób bawiło się na Polonijnej Studniówce w Nowym Jorku

02-06-2020

PSD im. św. Cyryla...
Szkoła Języka i...
Akademia Jana Pawła...
Akademia Języka...
PSD im. Jana Pawła...
Szkoła Konsularna....
Członkowie zarządu...
Uczniowie gotowi do...
Konsul RP Kamil...
Julia Klibisz, Max...
Małgorzata Gradzki...
Dyrektorzy i...

„Zawżdy tak bywało, gdy 100 dni nauk zostało, wielce godni Żakowie biesiadowali na zdrowie staropolskim zwyczajem. Serdeczny druhu przybywaj, wesela z nami zażywaj! Skończymy o pianiu kura. Później już tylko – matura” – pisał niegdyś poeta, nawiązując do balu dziś powszechnie zwanego studniówką.

Jej historia sięga prawdopodobnie początków XIX wieku, kiedy to w 1812 r. Wilhelm von Humboldt, reformator szkolnictwa pruskiego, wprowadził egzamin dojrzałości w gimnazjach i być może wówczas stwierdzono, że „żakom” należy się noc szaleństwa przed trudnym okresem przygotowań do wspomnianych egzaminów. Dlaczego uważano, że potrzeba na to 100 dni, dzisiaj już nikt nie pamięta...

Nawiązując do tego zwyczaju, już po raz 10. Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce zorganizowała bal studniówkowy, który odbył się 1 lutego. W pięknej sali w Leonard’s Palazzo w Great Neck, NY bawiło się ponad 550 osób, w tym 225 maturzystów z 25 szkół z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Connecticut zrzeszonych w Centrali i po raz pierwszy ze szkoły konsularnej. Patronat nad tym wydarzeniem objęły tak zaszczytne placówki jak: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ambasada RP w Waszyngtonie, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, a sponsorami była PSFUK oraz CPSD.

Studniówka rozpoczyna się odtańczeniem poloneza, co jest typowo polską tradycją, która nie ma odpowiednika na całym świecie, podobnie jak sama studniówka. Poloneza jak zawsze prowadził Józef Pałka – właściciel Joseph’s Dance Studio oraz prezes CPSD dr Dorota Andraka, a „szereg” tworzyli tegoroczni maturzyści, bo tylko oni mają przywilej tańczenia poloneza na studniówce.

Na balu nie zabrakło ważnych osobistości, swoją obecnością zaszczycili abiturientów: po. konsula generalnego RP w Nowym Jorku Kamil Henne, prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski, przedstawiciele Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej: Małgorzata Gradzki i dr Iwona Korga, którzy zabierając głos, złożyli maturzystom gratulacje i życzenia powodzenia na przyszłość, podkreślając jednocześnie zasługi rodziców i nauczycieli, którzy dokładają wielu starań, aby kultywować język i podtrzymywać polskie tradycje. W imieniu młodzieży głos zabrali uczniowie z Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Riverhead, NY: Julia Klibisz i Max Kruć, a rodziców reprezentowała Małgorzata Skradzki z PSD przy parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie.

Wychowawcy klas maturalnych i dyrektorzy szkół otrzymali dyplomy w uznaniu za ich pracę, uczniowie podziękowali dr Dorocie Andrace za jej wkład w działalność Centrali i polonijnego szkolnictwa, maturzyści otrzymali teczki z listami gratulacyjnymi i certyfikatami na $50 ufundowanymi przez PSFUC.

Dr Dorota Andraka, prezes CPSD, zwracając się na początku balu do młodzieży, powiedziała: „Ta noc należy do was, zasłużyliście na nią, poświęcając czas przez ostatnich 11 lub 12 lat, uczęszczając w soboty do szkół dokształcających. Pokażcie swoim rodzicom i wychowawcom, że jesteście dorośli i odpowiedzialni i umiecie szampańsko się bawić”.

Tak też się stało, już przy pierwszych dźwiękach muzyki, za którą był odpowiedzialny zespół Windstar, parkiet zapełnił się i nie opustoszał do pierwszej nad ranem. Na tymże parkiecie nastąpiła szybka integracja młodzieży, jak również nauczycieli i rodziców, którzy – inaczej niż w Polsce – także co roku biorą udział w studniówce.

Bożena Mahmoud

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
04-04-2020
WDOWY
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com