Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Fot. Archiwum Klubu
Fot. Archiwum Klubu

Gala rozdania dyplomów w klubie „Heritage” na Rockaway

01-19-2020

20 grudnia 2019 w Klubie Seniora „Heritage” na Rockaway miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Podczas gali wręczenia dyplomów „Student of the Semester” studenci, którzy na co dzień uczęszczają w klubie na lekcje angielskiego i lekcje komputerów zostali uhonorowani i nagrodzeni za wyniki w nauce.

Jestem z Was bardzo dumna, przede wszystkim z wysiłku, który wkładacie w osiąganie tak dobrych wyników w nauce i dziękuję za Wasz optymizm, i za Waszą otwartość na wiedzę – mówiła nauczycielka prowadząca zajęcia Monika Wróblewski.

Dla studentów było to wielkie przeżycie, wzruszeni tak opowiadają o swoim uczestnictwie w zajęciach i uroczystości.

Wiem, że nasz wiek powinien dać nam trochę powagi, ale wiele z nas nigdy nie otrzymywało certyfikatów i bardzo to przeżyło (na pewno widać to na zdjęciach). Te spotkania pobudzają nas (jak Pani Monika mówi ładują się) również „nasze akumulatory” dzięki czemu próbujemy choć po części zrozumieć tutejsze obyczaje, kulturę, potrzeby. To właśnie Pani uczy nas obchodzić się z techniką dzięki czemu kupujemy komputery, których ze strachem, ale uczymy się obsługiwać. Nasze wspólne lekcje i te same cele powodują, że się do siebie zbliżamy i jak my to nazywamy jesteśmy rodziną, a Pani Monika naszym przewodnikiem. Wymieniamy swoje uwagi, spostrzeżenia zadajemy pytanie i pod Pani Moniki nadzorem sobie wyjaśniamy. Uważam, że właśnie takie zajęcia ćwiczą nasze umysły, jesteśmy ciągle zajęci co powoduje uśmiech na naszych twarzach i zbliżanie się do siebie. Nie mamy czasu na narzekania, nudę czy „słuchanie swoich chorób” a to jest najważniejsze – podkreśla Jadwiga Waszczyk.

Nasze zajęcia w klubie pogłębiają moją wiedzę w zakresie gramatyki, obsługi komputera i telefonu. Jest bardzo przyjemna atmosfera, której autorką i wykonawcą jest Monika, za co bardzo ją cenimy i kochamy. Pomaga nam zapomnieć, ile mamy lat. Moim zdaniem takie zajęcia powinny być prowadzone w każdym klubie seniora – zwłaszcza w ojczystym języku. Dyplom, który otrzymałam jest dla mnie w pewnym sensie nagrodą, a zarazem środkiem motywującym do dalszego uczestnictwa w tego rodzaju zajęciach. Ja i moje koleżanki i koledzy z klubu jesteśmy niezmiernie wdzięczni Tobie Moniko za trud, czas, cierpliwość i serce, które nam okazujesz i dajesz. Serdecznie Tobie za to dziękujemy! – mówi Krystyna Sierzega.

Prawdą jest, że ten sposób prowadzenia lekcji przez Panią Monikę jest dla mnie najbardziej odpowiedni. Wymaga on od nauczyciela więcej przygotowania, ale efekt jest większy – komentuje Józef Luczaj. Człowiek stary jest podobny do dziecka. Elementarz ma także wiele obrazków. Przygotowywane przez Panią Monikę kartki z obrazkami i odpowiednimi objaśnieniami, a także zdania niedokończone do dyskusji są dla nas najbardziej przystępna formą przyswajania wiadomości i ich utrwalania – kontynuuje pan Józef.

Tematyka zajęć współgrająca z kalendarzem też ma wielkie znaczenie, że np. w okresie Thanksgiving dyskutujemy o tym święcie, a w okresie Christmas o sprawach związanych z tym świętem itp.

Ponadto udało się Pani Monice wprowadzić atmosferę „ciepła”, jak się wyraziła Danusia Gilewicz, gdyż Pani udało się zrobić z siebie naszą młodszą koleżankę, która bez wyższości mając więcej wiadomości chce te wiadomości przekazać. Zdaje mi się, że o tej atmosferze bardzo fajnej, dzięki Pani Monice, jest przekonana większość z nas, nie tylko ja – podsumowuje Józef Luczaj.

Dla mnie jest to bardzo pozytywne zajęcie, zmusza do dalszego myślenia i bycia aktywnym i wszystkich uczestników bardziej łączy. Poza tym nauka nikomu nie zaszkodziła, metoda nauczania wspaniała, połączona ze zdjęciami pozostawia więcej w głowie. Ja jestem bardzo zadowolony, że mogę w tym uczestniczyć i otrzymać tak wspaniały dyplom uczestnictwa i pochwalić się nim rodzinie – mówi Zbigniew Krzemień.

Trudno przecenić to co jest w Heritage. Relacje między Polakami i Rosjanami są niezwykle przyjacielskie mimo pewnej odrębności kulturowej. Wzajemnie się wspieramy i przyjaźnimy. Wspólnie świętujemy uroczystości rosyjskie i polskie. Zarząd klubu bardzo nad tym czuwa. Przykładem jest zorganizowanie dla nas Polaków możliwości nauki języka angielskiego, obsługi komputera i telefonu w języku polskim. Monika, która prowadzi zajęcia w sposób bardzo koleżeński co nas ośmiela w zadawaniu pytań... nawet tzw. głupich. Mamy „dziury w znajomości angielskiego i obsługi komputerów. Monika z ogromną cierpliwością i wyrozumieniem nam pomaga. Rozdanie dyplomów było podkreśleniem znaczenia naszej wspólnej pracy – podsumowuje Danuta Gilewicz.

MW


Zapraszamy wszystkich chętnych do Klubu!
Heritage Adult Care, LLC
86-01 Rockaway Beach Blvd, Rockaway Beach, NY 11693
(718) 318-0100

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com