Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Chór Angelus...
Konkurs Szopek...

Koncert kolęd i wystawa szopek w Konsulacie Generalnym RP

01-13-2020

Koncertem kolęd w wykonaniu Chóru Angelus oraz pokonkursową wystawą Szopek Krakowskich zorganizowaną przez Nowodworski Foundation rozpoczęła się tegoroczna, kulturalno-artystyczna działalność Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Impreza mająca świąteczny charakter odbyła się w piątek, 10 stycznia, i cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności.

Koncert kolęd

Już po raz 21. działający przy Polskim Domu Narodowym „Warsaw” na Greenpoincie Chór Angelus dał doroczny koncert świąteczny. Złożyło się na niego ponad dwadzieścia najpiękniejszych polskich kolęd jak np.: „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Oj Maluśki, Maluśki” czy też „Lulajże Jezuniu”. Publiczność usłyszała także kilka amerykańskich pieśni świątecznych m.in.: „O Holy Night”, „Adeste Fidelis – O Come, All Ye Faithful”, a nawet słynne „Hallelujah” George’a Handla. Niektóre z kolęd były zaśpiewane tylko przez solistki Chóru Angelus – sopranistkę Zofię Grądzką, mezzosopranistkę Julię Grajner Partykę oraz dyrygentkę i mezzosopranistkę Izabelę Grajner-Partykę. Były też duety stworzone przez Julię Partykę i jej mamę prowadzącą chór.

Wszystkim śpiewom, zarówno solowym, jak i chóralnym, akompaniował na skrzypcach Łukasz Pliś, a na fortepianie Nicholas Kaponyas. Każdy zaśpiewany utwór nagradzany był przez widownię gromkimi brawami. Licznie zgromadzona publiczność również chętnie włączała się do wspólnego śpiewu najbardziej znanych kolęd. W sumie w Konsulacie Generalnym RP pojawiło się około 200 osób, wśród których był m.in. założyciel Chóru Angelus i jego prezes honorowy Antoni Chrościelewski. Obecni byli także konsulowie Kamil Henne oraz Mateusz Gmura reprezentujący polskie władze.

Chór Angelus został założony w 1998 roku przez Antoniego i Walerię (Lunię) Chrościelewskich. Od samego początku swojej działalności aktywnie jest zaangażowany w życie społeczności polsko-amerykańskiej. Występował w wielu prestiżowych miejscach, m.in.: Katedrze św. Patryka na Manhattanie, Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii oraz na Hunter College w Nowym Jorku. Pierwszym dyrygentem chóru był Wojciech Typrowicz, którego w 2006 roku zastąpiła jedna z chórzystek i zarazem jego asystentka – mezzosopranostka Izabela Grajner-Partyka – prowadząca chór do dnia dzisiejszego. Poza społecznością polonijną Chór Angelus doceniany jest również w świecie kultury amerykańskiej. Świadczy o tym fakt, że został zaproszony do oprawy muzycznej przy okazji uroczystości „WTC Responder Day Concert” w kaplicy św. Pawła na Manhattanie oraz na ceremonię związaną z beatyfikacją papieża Jana Pawła II w Katedrze św. Jana nieopodal Columbia University w Nowym Jorku. Chór Angelus spotyka się na próbach co tydzień w Polskim Domu Narodowym „Warszaw” na Greenpoincie.

Wystawa Szopek Krakowskich

Po raz pierwszy w metropolii nowojorskiej pod koniec roku ubiegłego został zorganizowany konkurs Szopek Krakowskich. Była to inicjatywa działającej w Yonkers Nowodworski Foundation. Okazało się, że pomysł ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych, bowiem kilka szopek krakowskich zostało wykonanych przez całe rodziny. Na konkurs zgłoszono 34 prace. Nagrodzone i wyróżnione szopki zostały pokazane na specjalnej wystawie w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, która towarzyszyła dorocznemu koncertowi Chóru Angelus. Komisję Sędziowską tworzyli: Izabela Gola – artystka plastyk reprezentująca Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Uta Szczerba – artystka plastyk, projektantka mody i organizatorka życia kulturalnego nowojorskiej Polonii oraz Jerzy Leśniak – architekt i prezes Nowodworski Foundation, a także Kinga Leśniak – artystka plastyk i dyrektor artystyczny tej fundacji. Jurorzy zdecydowali, że „prace były bardzo ciekawe z innowacyjnym użyciem materiałów i wyczuciem użycia koloru”. W kategorii dziecięcej przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca dla Dominika Łyska i Lily McCarthy. Drugą nagrodę otrzymała Wiktoria Perzan, a trzecią (również równorzędną) Adam Beckford i Antoś Beckford. Wyróżnienia otrzymali: Olivia Delikat oraz Daniel Łysek. Wśród szopek rodzinnych i wykonanych przez osoby dorosłe pierwsze miejsce zdobyła Danuta Lisowska. Dwie równorzędne drugie nagrody otrzymali: Jarosław, Elżbieta, Adam i Monika Dworakowski oraz Katarzyna, Michał Paulina i Jakub Wysk. Z kolei trzecią nagrodę wręczono Mateuszowi, Bożenie i Maciejowi Fiedorczuk.

MK

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com