Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Uczta dla ducha w Centrum Polsko-Słowiańskim

11-28-2019

Organizatorzy oraz...
Znakomici artyści:...
Uczniowie z 9 klasy...

II edycja festiwalu „Dni Paderewskiego 2019” w Nowym Jorku była prawdziwą ucztą dla ducha. Przez trzy festiwalowe dni w Centrum Polsko-Słowiańskim rozbrzmiewała muzyka Paderewskiego. Na scenie pojawiali się znakomici artyści, a muzyce towarzyszyły wystawy oraz spotkania z twórcami. Z publicznością spotkał się między innymi Andrzej Renes – wybitny polski rzeźbiarz. Artysta zaprezentował w Nowym Jorku wystawę rzeźb inspirowanych muzyką.

Tegoroczną, II edycję imprezy otworzyła Bożena Kamiński – prezes i syrektor wykonawczy Centrum Polsko-Słowiańskiego. – Jest nam niezmiernie miło, że Centrum po raz drugi może gościć festiwal. Tym bardziej jest to dla nas zaszczyt, że tegoroczna edycja jest szczególna ze względu na jubileusz 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Stanami Zjednoczonymi – powiedziała Bożena Kamiński. Patronat honorowy nad festiwalem objął Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, a wydarzenia kulturalne współfinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2019”.

Podczas koncertu „Paderewski i Chopin” na scenie PSC wystąpili wspólnie: Radosław Sobczak (piano) i Anna Koźlakiewicz (sopran). Dyrektorem artystycznym koncertu był Adam Wibrowski – członek międzynarodowych stowarzyszeń muzycznych. Tego wspaniałego wieczoru piękna sala należąca do Centrum Polsko-Słowiańskiego wypełniła się po same brzegi, a artyści po wspaniałym koncercie otrzymali owacje na stojąco. Wśród gości obecni byli również rodzice Ani – Mirosław Koźlakiewicz – polski polityk i przedsiębiorca, poseł na Sejm III, V, VI i VII kadencji, z małżonką.

Wśród szeregu atrakcji festiwalu znalazły się także spotkania promujące przewodnik „Śladami Paderewskiego w Nowym Jorku”, warsztaty, wykłady oraz premierowy pokaz wystawy historycznej poświęconej życiu i twórczości Ignacego Paderewskiego.

Festiwal organizowany był przez Fundację RenesArt z Polski, a partnerami projektu w Stanach Zjednoczonych są: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Biblioteka Miasta Nowy Jork (filia w Lincoln Center), Centrum Polsko-Słowiańskie oraz Muzeum Polskie w Ameryce z Chicago. Dodatkowe informacje o festiwalu na stronie FB Paderewski Forever. Udział we wszystkich wydarzeniach był bezpłatny.

Materiał sponsorowany


Więcej zdjęć na stronie polishslaviccenter.org.

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
04-04-2020
WDOWY
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com