Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Jadwiga Kopala od...
Reed Gusciora od...

Kto poprowadzi 83. Paradę Pułaskiego w Nowym Jorku? Głosuj na Marszałka!

11-07-2019

Zaledwie miesiąc temu nowojorską 5. Aleją przemaszerowała 82. Parada Pułaskiego, a już ruszyły przygotowania do kolejnej. Wiadomo już, że poprowadzi ją osoba ze stanu New Jersey. A kto to będzie? To się okaże 21 listopada, bowiem na ten dzień wyznaczono datę wyborów Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego w 2020 r.

Wybory odbędą się w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark (177 Broadway, Clark, NJ) o godz. 19:30. Wziąć w nich udział mogą wszyscy członkowie Komitetów Parady Pułaskiego. To oni zdecydują, kto w przyszłym roku stanie na czele tego największego polonijnego wydarzenia na wschodnim wybrzeżu. Zgłoszone zostały dwie kandydatury: Jadwiga Kopala i Reed Gusciora – to pomiędzy tymi osobami wszystko się rozstrzygnie.

Wieloletnia działaczka

Jadwiga Kopala to znana działaczka polonijna, która słynie ze swego zaangażowania w środowisku polonijnym i religijnym. Z Paradą związana jest od wielu lat. – Udział w Paradzie biorę odkąd przyjechałam do USA 40 lat temu, a w pracę na rzecz Komitetu Parady i Polonii jestem zaangażowana już prawie 30 lat. Przez wiele lat byłam przewodniczącą komitetów lokalnych w Irvington i Linden – mówi, dodając, że praktycznie od każdej strony zna sprawy organizacyjne związane z paradą, bowiem na przestrzeni tych lat pełniła różne funkcje. Obecnie jest zastępcą prezesa Komitetu Głównego. – Wiąże się z tym duża odpowiedzialność i jeszcze więcej pracy – przyznaje pani Jadwiga, jednak ci, którzy ją znają, wiedzą, że takie wyzwania nie są jej straszne. Przez wiele lat była organizatorem prezentacji Miss Polonia, ona też odpowiada za organizację corocznego bankietu poprzedzającego paradę, który odbywa się w prestiżowym hotelu Mariot Marquis na Manhattanie i w którym co roku bierze udział ponad pół tysiąca gości.

Zapytana o to, jak ocenia Parady z ostatnich kilku lat i jak można zachęcić Polonię do jeszcze liczniejszego udziału w paradzie, odpowiada, że o sukcesie Parady decydują ludzie. – Rodzice, nauczyciele z polskich szkół, duchowni z polskich parafii – to ich zaangażowanie w kultywowanie polskich tradycji i pokazywanie, że „być Polakiem” jest wartością samą w sobie sprawia, że zwyczaj maszerowania przez Polonię 5 Aleją przetrwał tyle lat i że co roku w paradzie bierze udział tak dużo osób, w tym dzieci i młodzieży. Obchodzona rok temu 100. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jeszcze ożywiła ten trend – mówi pani Jadwiga. – Młodzież jest coraz bardziej aktywna i świadoma historii Polski i polskiego dziedzictwa, zatem moim celem jest zaangażowanie jak najwięcej młodych ludzi. Chciałabym ich zachęcić nie tylko do uczestnictwa w paradzie, ale również do włączenia się w prace organizacyjne komitetów Parady Pułaskiego – twierdzi.

Nominacja na Wielkiego Marszałka 83. Parady Pułaskiego jest dla mnie wielkim zaszczytem. Traktuję to jak uhonorowanie mojej wieloletniej pracy i mojego oddania dla Polonii. Przyjęłam nominację, ponieważ rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II – ze względu na przypadającą 100. rocznicę urodzin naszego papieża. Moim marzeniem jest to, aby móc poprowadzić przyszłoroczną paradę pod takim właśnie hasłem – mówi Jadwiga Kopala, podkreślając, że niezwykle ważną rzeczą i wręcz naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie tych idei i wartości, dla których nasi przodkowie zainicjowali coroczne Parady Pułaskiego.

Polityk z polskimi korzeniami

Drugi kandydat to Reed Gusciora, członek Partii Demokratycznej, który od lipca zeszłego roku sprawuje funkcję burmistrza Trenton, stolicy stanu New Jersey. Wcześniej przez ponad 20 lat był członkiem NJ General Assembly, gdzie reprezentował 15. dystrykt legislacyjny. Pełnił funkcję zastępcy lidera większości, był przewodniczącym komisji regulacyjnej, spraw federalnych oraz reform. Zasiadał jako członek w komisjach ds. instytucji finansowych, ubezpieczeń oraz pracy. Był sponsorem m.in. takich ustaw jak Paramount Safety oraz Senior Gold Prescription Discount Act. Jako polityk ma dość progresywne poglądy. Popiera legalizację związków homoseksualnych – sam jest pierwszym w historii miasta Trenton burmistrzem otwarcie przyznającym się do bycia gejem. Jego coming out w 2006 roku – gdy był jeszcze członkiem NJ General Assembly – odbił się szerokim echem. Jest też zwolennikiem powszechnego dostępu do medycznej marihuany.

Reed Gusciora urodził się w Passaic, NJ i wychował w Jamesburgu. Studiował stosunki międzynarodowe na Catholic University of America, a potem prawo na Seton Hall University School of Law. Jego związki z Polską sięgają pokolenia jego dziadków. Swoimi polskimi korzeniami pochwalił się podczas uroczystości z okazji 10-lecia placówki Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Trenton. Opowiedział zebranym, że jego dziadek przybył do Ameryki z Rzeszowa. Niestety, nie udało nam się przed oddaniem tego numeru do druku porozmawiać z nim bezpośrednio, jednak można zaobserwować spore zainteresowanie Polonii tym, jakie plany względem Parady i potencjalnego objęcia przez siebie funkcji Wielkiego Marszałka ma burmistrz Trenton. Wybory, które odbędą się 21 listopada w Clark, zapowiadają się wyjątkowo ciekawie…

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com