Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Dr Anitta...

Spotkanie promujące angielską wersję książki o Agnieszce Wiśle w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

11-03-2019

Po prawie czterech latach od premiery książki dr Anitty Maksymowicz pt. „Agnieszka Wisła i działalność Polek w Ameryce na rzecz ochotników i weteranów Błękitnej Armii” pojawiła się jej angielska wersja. Promocja tego wydawnictwa odbyła się w środę, 23 października, w Sali Lustrzanej Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z autorką książki poświęconej życiu i działalności Agnieszki Wisły – założycielki i pierwszej prezeski Korpusu Pomocniczego Pań działającego jako organizacja humanitarna przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Było ono poświęcone promocji jej anglojęzycznej wersji przetłumaczonej przez nieżyjącego już dr. Wojciecha Alberta Juszczaka i noszącej tytuł “Agnieszka Wisła and the Blue Army: The Efforts of Polish Women in America on Behalf of the Polish Volunteers and Veterans of World War I”. Na spotkaniu – prócz autorki – pojawiło się wiele osób związanych z tą publikacją oraz zaproszonych gości. Wśród nich można było zauważyć dr. Teofila Lachowicza, historyka i archiwistę Okręgu Drugiego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, które sfinansowało przekład, a wcześniej ufundowało stypendium dla dr Anitty Maksymowicz, dzięki któremu mogła zebrać materiały potrzebne do napisania tej książki. Był również Andrzej Maciejewicz, dyrektor Fundacji Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, która pokryło koszty wydania obu wersji językowych tego historycznego wydawnictwa. Nie mogło zabraknąć przedstawiciela Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, który reprezentował wicekonsul Mateusz Gmura. Poza tym obecni byli weterani ze SWAP oraz członkinie Głównego Korpusu Pomocniczego Pań z prezeską Heleną Knapczyk oraz pierwszą wiceprezeską tej organizacji Marią Stasiewicz na czele. Była także pani Janina Juszczak, żona zmarłego w 2017 roku dr. Wojciecha Alberta Juszczaka, dzięki któremu mogła powstać angielska wersja książki poświęconej Agnieszce Wiśle.

Dużą część publiczności stanowiła młodzież m.in. z Polskiej Sobotniej Szkoły w Bridgeport w stanie Connecticut oraz z nowojorskiego hufca harcerek. Podczas spotkania autorka książki opowiedziała o tym, w jaki sposób poszukiwała i gromadziła materiały archiwalne dotyczące działalności Agnieszki Wisły, która w znaczący sposób wykazała się patriotyczną postawą podczas tworzenia tzw. Błękitnej Armii złożonej z rekrutów wywodzących się z Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej oraz dowodzonej przez gen. Józefa Hallera, a także która odegrała bardzo ważną rolę podczas pierwszej wojny światowej. Dr Anitta Maksymowicz przedstawiła również specjalną prezentację zawierającą kopie archiwalnych materiałów dotyczących bohaterki jej książki, którą można było nabyć w obu wersjach językowych, po zakończeniu oficjalnej części spotkania, a także otrzymać dedykację i autograf autorki.

AB


Agnieszka Wisła pochodziła z wielkopolskiego Szlachcina, a do Stanów Zjednoczonych przyjechała jako bardzo młoda kobieta w 1906 roku. W Chicago otworzyła sklep oraz założyła własną firmę zajmującą się produkcją flag i sztandarów. Działała również w Sokolstwie Polskim, a później wstąpiła także do Polskiego Białego Krzyża, gdzie udzielała się jako sanitariuszka. Była również zaangażowana w rekrutację ochotników do Błękitnej Armii, akcji silnie wspieranej przez Ignacego Jana Paderewskiego i jego żonę Helenę. Brała także udział w wojnie polsko-bolszewickiej pomagając rannym żołnierzom. Po jej zakończeniu i powrocie do Stanów Zjednoczonych zajmowała się organizowaniem domów żołnierza, kantyn, bibliotek i świetlic dla weteranów oraz wspierała tych, którzy byli w potrzebie lub przebywali w szpitalach. Przez długi czas była jedyną kobietą należącą do Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, a po utworzeniu przy tej organizacji – z jej inicjatywy – Korpusu Pomocniczego, stanęła na jego czele i zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy na tworzenie schronisk i domów weterana, na opiekę nad grobami oraz na szkolenia medyczne i kursy sanitarne. W pierwszej połowie lat 50. ub. w. Korpus Pomocniczy Pań zebrał i przekazał na potrzeby weteranów 86,700 dolarów, co nawet dzisiaj wydaje się astronomiczną sumą. Agnieszka Wisła zmarła w Chicago w 1980 roku w wieku 93 lat.


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1176.html

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com