Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Pierwszy w historii reprezentant młodzieży na Paradzie Pułaskiego

10-02-2019

Jakub Staniewski...
Jakub Staniewski z...
Jakub Staniewski...

Po raz pierwszy w historii Parady Pułaskiego młodzież wybrała swojego reprezentanta Większością głosów Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży, organizacji zrzeszającej polską młodzież z większości krajów na świecie, Marszałkiem Młodzieży został Jakub Jan Staniewski i to on poprowadzi kontyngent Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży słynną nowojorską Piątą Aleją.

Jakub Jan Staniewski urodził się w Polsce w Lublinie. W wieku pięciu lat wyemigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał na Coney Island, gdzie spędził 8 lat. W tym czasie, oprócz szkoły amerykańskiej, uczęszczał do Polskiej Szkoły Dokształcającej im. gen. Kazimierza Pułaskiego na Brooklynie, którą ukończył z wyróżnieniem. Później wraz z rodzicami i rodzeństwem przeprowadził się do New Jersey, gdzie kontynuował naukę języka polskiego w Polskiej Szkole Dokształcającej przy Polskiej Fundacji w Clark przez kolejne 3 lata. Szkołę zakończył maturą i wyróżnieniem Dyrektora Szkoły dla najlepszego ucznia. Będąc uczniem Polskiej Szkoły w Clark, założył tzw. Ruch Pomocy Humanitarnej, czyli grupę uczniów, która we współpracy z Armią Zbawienia w Plainfield, NJ podejmuje różne działania charytatywne i zbiórki funduszy na pomoc najbardziej potrzebującym.

W wieku 16 lat, jako uczeń X klasy w szkole amerykańskiej, założył własną firmę Ordon Enterprises LLC oraz markę Varsovia Exclusive Menswear, specjalizującą się w sprzedaży ręcznie szytych koszul męskich, importowanych z Polski. Od każdego zakupionego produktu firma przekazuje 5% ceny zakupu do szpitala dziecięcego St. Jude Children's Research Hospital. Dodatkowo zajmuje się profesjonalnym projektowaniem stron internetowych.

W 2019 roku prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce dr Dorota Andraka powołała Jakuba Staniewskiego na stanowisko Przewodniczącego Komisji ds. Młodzieży CPSD. Stanowisko to jest głosem doradczym, jednocześnie reprezentującym polonijną młodzież w zakresie identyfikowania i analizowania jej potrzeb i rozwijania drzemiących w niej talentów. Ponadto redaguje dział młodzieżowy w kwartalniku Centrali Polskich Szkół Dokształcających „ASYSTENT”.

W 2017 roku był bohaterem jednego z odcinków programu telewizyjnego o polskich rodzinach żyjących w USA, w ramach cyklu „W naszym domu mówimy po polsku”, który emitowany był w telewizji TVP Polonia w ponad 20 krajach, a obejrzało go ponad 2.8 miliona widzów. W programie prezentowane były losy rodzin, mieszkających na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, wypowiedzi uczniów i nauczycieli szkół polonijnych, uzupełnione materiałem filmowym o codziennym życiu bohaterów. Program miał na celu motywowanie środowiska polonijnego do podejmowania koniecznego wysiłku w kierunku dwujęzycznego wychowania polonijnych dzieci w duchu polskości, nie tylko w USA, ale na świecie.

W 2019 roku na prośbę Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku, Jakub Staniewski poprowadził spotkanie networkingowe dla młodzieży polonijnej, podczas którego omawiane były tematy studiów w Polsce oraz sposoby aktywizacji młodego pokolenia. Głównym celem spotkania było zachęcenie młodzieży do działalności na rzecz Polski oraz budowanie przyjaznych relacji polsko-amerykańskich, a także podtrzymywanie więzi i świadomości polskiej wśród studentów.

Od czasu do czasu zajmuje się konferansjerką. W bieżącym roku prowadził Bankiet Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, podczas którego gościem honorowym był biskup diecezji Brooklyn Nicholas DiMarzio. W 2018 roku Staniewski prowadził w Konsulacie Generalnym RP spotkanie Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy z młodzieżą polonijną zrzeszoną w CPSD.

Jakub Staniewski jest prezesem i założycielem Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży, organizacji zrzeszającej i jednoczącej młodzież polonijną na świecie. Celem stowarzyszenia jest organizowanie spotkań i wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i informacyjnych dla młodzieży, organizowanie spotkań z ciekawymi i znanymi osobami, pozyskiwanie informacji dotyczących stypendiów, pomocy finansowej w zakresie opłacania studiów oraz uaktywnianie i wspieranie młodzieży w angażowanie się w działalność związaną z Polską i polskością na obczyźnie.

Aktualnie jest studentem drugiego roku na Seton Hall University na kierunku zarządzanie. Interesuje się językami obcymi. Biegle włada językiem polskim (Seal of Biliteracy otrzymany w 2018 roku), angielskim i hiszpańskim (Seal of Biliteracy otrzymany w 2017 roku), a uczy się języka rosyjskiego. Lubi jazdę konną, podróże i dobrą książkę.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Jesienny festiwal w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester

W sobotę i niedzielę, 5 i 6 października, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester odbył się doroczny jesienny festiwal parafialny. Podczas dwóch dni można było spróbować polskich przysmaków, wziąć udział w loterii i zaopatrzyć się w ciekawe rzeczy, w tym nawet w ozdoby świąteczne. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na potrzeby parafii i szkoły. Fot. olcworcester.com

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-17-2019
Cezary Pazura w audytorium parafii Niepokalanego Serca Maryi
10-18-2019
Cezary Pazura w Ambassador Banquet & Catering w Trenton
10-18-2019
Jurek Tabor w Klubie Sobieski w Greenacres
10-18-2019
Wyjazd na koncert Chóru Angelus d Amerykańskiej Częstochowy
10-19-2019
Cezary Pazura w sali przy kościele św. Stanisława Kostki
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com