Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Rocznica wybuchu II wojny światowej w „Krakusie”

10-02-2019

Fot. Archiwum klubu
Fot. Archiwum klubu
Fot. Archiwum klubu

Tak jak 80 lat temu 1 września 1939 roku na Westerplatte, tak samo zabrzmiała w Klubie Seniora Krakus syrena alarmowa ogłaszająca rocznicę wybuchu II wojny światowej. Niemiecki atak rozpoczął się o godz. 4:45 na wybrzeżu pancernikiem „Schleswig-Holstein”, ostrzeliwującym garnizon na Westerplatte, a wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Polski. Dlatego nie mogło zabraknąć tego wspaniałego wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który wyrecytowała pani Grażyna Ostrowska.

„Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte”.

Chór Krakus rozpoczął uroczystości odśpiewując wspólnie z seniorami hmn Polski oraz jedną z zakazanych piosenek „Dnia 1 września”. W dalszej części można było również usłyszeć wojskowe piosenki „Deszcz jesienny, deszcz”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” czy „Marsz I korpusu”.

Przepiękne i wzruszające były recytacje wierszy „Alarm” przez pana Alojzego Jaksika oraz „Wrzesień” przez panią Jadwigę Szałygę.

W tym samy dniu również upamiętniliśmy ofiary sowieckiej agresji na Polskę 17 września. Podczas gdy Polska czekała z nadzieją na pomoc Anglii i Francji, Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granicę Polski na całej długości. Polscy funkcjonariusze mundurowi, oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów) zostali rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną i NKWD w wyniku uzgodnionej z hitlerowską III Rzeszą agresji radzieckiej i aneksji wschodnich obszarów Polski przez ZSRR. Później osadzeni w obozach i zamordowani w Katyniu. Polska została zdradziecko zaatakowana i zdominowana przez dwóch agresorów.

Chór Krakus zaśpiewał dla ofiar tych zbrodni piękny otwór „Modlitwa Obozowa:, a pani Stanisława Krzyś zarecytowała wiersz „17 IX” napisany przez Zbigniewa Herberta.

Cześć ich pamięci!

wróć

Fotorelacje

Jesienny festiwal w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester

W sobotę i niedzielę, 5 i 6 października, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester odbył się doroczny jesienny festiwal parafialny. Podczas dwóch dni można było spróbować polskich przysmaków, wziąć udział w loterii i zaopatrzyć się w ciekawe rzeczy, w tym nawet w ozdoby świąteczne. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na potrzeby parafii i szkoły. Fot. olcworcester.com

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-17-2019
Cezary Pazura w audytorium parafii Niepokalanego Serca Maryi
10-18-2019
Cezary Pazura w Ambassador Banquet & Catering w Trenton
10-18-2019
Jurek Tabor w Klubie Sobieski w Greenacres
10-18-2019
Wyjazd na koncert Chóru Angelus d Amerykańskiej Częstochowy
10-19-2019
Cezary Pazura w sali przy kościele św. Stanisława Kostki
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com